Tuesday, January 4, 2011

Nokta'da 2 Ayda 4 Hayati Öğreti

Nokta'da 2 aydan çok daha uzun bir süredir çalışıyorum ancak ilk iki ay Nokta'daki organik gelişim modeline dahil olmamla bir çok yeni şey öğrenip bazı bildiklerimin de ne kadar önemli olduğunu fark ettim ve iki ayın sonunda "bir yazı yazayım bununla ilgili" dedim. Ancak benim tipik özelliklerimden biri olan "akademik ertemele isteği" yüzünden yeni yazabiliyorum (akademik erteleme diye bir şey varmış evet. daha güzel bu şekilde denmesi.)

1. JFRI
“Just Fucking Release It” Ferruh Bey'in JDI ve JFDI'dan uyarlaması (http://ferruh.mavituna.com/motivasyon-oku/).
Nokta'da ilerleme sürecindne çok kullanılan bir "öğreti" :). Bu öğreti yine Ferruh Bey'in bahsettiği gibi "Release Often Release Early" çağrısının en güzel avantajlarından (http://catb.org/esr/writings/cathedral-bazaar/cathedral-bazaar/ar01s04.html).
Yapılan bir proje veya yenilik olabildiğince erken yayınlanır ve gelişimene devam eder.

2. Kullanıcıyı Dinle - Gerçekten Dinle - İyi Dinle
Sıkça yapılan değerlendirme toplantılarında kullanıcıyı dinlemek üzerine fazla mı abartıyorlar dediğim zamanlar geride kaldı. Kullanıcının önemini henüz anladım. Yapılan işlerde kendi kişisel görüşümü zaman zaman minimuma indirip kullanıcı davranışları gözlemleyip değerlendirdikten sonra karar vermem gerektiğini "gerçekten" öğrendim.

3. Bilmiyorsan Öğrenebilirsin Demektir
Burada pekiştirdiğim bir slogan oldu. 

4. "That's my family Kay, that's not me." (Michael,  Godfather, http://www.imdb.com/title/tt0068646/quotes?qt0361856 
Ekip önemli bir kavram. Bunu herkes bilir ancak bu öğretiyi gerçekten öğrendiğim yer burası oldu. Ekip uyumu, ekip motivasyonu bunun gibi “ekip” ile başlayan şeyler... Aslında önemli şeylermiş.
"Finding good players is easy. Getting them to play as a team is another story." -  Casey Stengel (http://en.wikipedia.org/wiki/Casey_Stengel)

No comments: